12631565_822555307854297_6309502194125498436_n
12540976_1926998297525987_5603704677178016998_n
_K5A3740

HISTORIA I MISJA SZKOŁY

Polska Szkoła im. Świętego Rafała Kalinowskiego została założona w 1968 roku, przez członków Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce: dyrektor - p. Helen Kucharski, wiceprezes - p. Stella Nowak, przy współpracy państwa Casimir i Barbary Pawłowski.

Początkowo szkoła działała przy kościele św. Marii Magdaleny w South Chicago, IL i oferowała tylko naukę j. polskiego i tańców ludowych. Po kilkakrotnej zmianie lokalizacji, od roku 1994 do chwili obecnej, szkoła zlokalizowana jest w północno-zachodniej części staniu Indiana, w Munster, na terenie klasztoru Ojców Karmelitów Bosych, powszechnie zwanym amerykańskim Ludźmierzem.

W 1994 roku, szkoła przekształciła się w regularną szkołę polonijną, zarejestrowaną w Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich w Ameryce i przejęła nazwę karmelitańskiego świętego - św. Rafała Kalinowskiego, za patrona szkoły.

Obecnie szkoła prowadzi przedszkole, szkołę podstawową i gimnazjum oraz 3-letnie liceum, kończące się egzaminem maturalnym.

Zapewnia dzieciom i młodzieży polskiego pochodzenia, naukę języka polskiego, historii, geografii Polski i religii. Uczniowie przygotowani są do sakramentu I Komunii Świętej

i Bierzmowania

Szkoła uczy tradycji, obyczajów i kultury polskiej. Prowadzone są zajęcia artystyczne dla klas 1-4

„Od rytmiki do tańca”, jak również celebrujemy święta kościelne: Wszystkich Świętych,

Boże Narodzenie, Wielkanoc i patriotyczne święta państwowe: Święto Niepodległości i Święto Konstytucji 3 Maja.

Tradycją szkoły jest uroczyste „Ślubowanie klasy 1” w październiku, „Święto Patrona” w listopadzie, „Szkolne Jasełka”, coroczna zabawa karnawałowa w lutym, spektakl z okazji „Dnia Mamy i Taty” oraz udział w Paradzie z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Chicago.

Oprócz nauki dzieci oraz młodzież naszej szkoły są bardzo aktywnie zaangażowane w zajęcia pozaszkolne: w zespole tanecznym „Mała Polska” - który uczy polskich tańców narodowych i ludowych z różnych regionów Polski, uświetniając występami uroczystości i wydarzenia szkolne oraz uczestnictwo w „Scholi” - która wzbogaca Eucharystię śpiewem, w comiesięcznych mszach świętych w intencji szkoły.

Polska Szkoła im. Św. Rafała Kalinowskiego w Munster, jest jedną z najstarszych szkół w okręgu Chicago i najstarszą szkołą w stanie Indiana. Jest miejscem o bogatej historii i tradycji. Przez cały czas swojego istnienia, szkoła objęta jest patronatem Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce - PRCUA.

Czas mija a kroniki i fotografie mają niezwykłą moc i nie pozwalają zapomnieć o przeszłości, obrazy z dawnych lat wracają, by być przez chwilę z nami - zwyciężają czas…a przecież

„Nic dwa razy się nie zdarza…”