top of page

KRONIKA

 

Rok Szkolny 2018 - 2019

WRZESIEŃ


Wrzesień sypnął wrzosami,
Grzybami pachnie w lasach,
A ja jestem myślami nad morzem
-na wczasach.
I choć kalendarz na ścianie
Pokazał wrześniową datę,
Ja chciałbym pływać w morzu,
I gonić po lesie tatę,
I jeździć na rowerze
Od rana do wieczora,
Więc proszę pana ministra,
Niech trwa wakacyjna
pora!

NASZE    KLASY 

GRONO    PEDAGOGICZNE

m_GSW_DSC_0435_edited.jpg

Doroczna Msza św. ku czci Boskiego Serca Jezusa, patrona ZPRKA z udziałem szkolnej grupy tanecznej "Mała Polska"

m_DSC_0551.jpg
m_DSC_0936 (1).jpg

Dzień

gier i zabaw

m_DSC03138.jpg
m_DSC03135.jpg

W sobotę 29 września zorganizowany został w naszej szkole dzień gier i zabaw. W tym dniu dzieci miały możliwość poznania się bliżej ze sobą, ale również i z nauczycielami. Nauczyciele przygotowali dla uczniów wiele atrakcji między innymi stacje z tatuażami, malowanie twarzy, gry planszowe, konkursy sportowe takie jak siatkówka, kręgle, rzucanie do celu i wiele innych... Zarząd Szkoły zafundowal dzieciom dmuchaną zjeżdzalnię oraz gorącą pizzę, chipsy i wodę.

Radości było co nie miara. Pogoda dopisała więc dzieci spędziły kilka godzin na swieżym powietrzu. Wszyscy bawili się wspaniale.  Aż miło było popatrzeć jak dzieci z uśmiechem na twarzy bawią się ze swoimi koleżankami i kolegami.

Na pewno taki dzień zagości już w naszym kalendarzu na stałe!

 

Zarząd Szkoły

m_DSC03025.jpg

ŚLUBOWANIE

m_DSC03282.jpg

         13 października 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość “Pasowania na ucznia”.

W tym uroczystym dniu w podniosłej atmosfere udział wzieli: Dyrektor szkoły – p. Małgorzata Czachor, Prezes szkoły – p. Malgorzata Blachut, wychowawczyni klasy pierwszej Magdalena Przybysz oraz uczniowie:

 Buksa Kacper, Bury Amelia, Daisy Bronx, Ferek Franciszek, Krzysztofiak Kinga, McClure Victor, Ligas Adrianna, Munson George, Przybysz Oskar, Sigrist Gabriella, Slon Alexander, Sularski Abby, Szyzdek Hania, Tyburczy Wiktoria, Traciak Jan, Zero Jakub.

Naszą uroczystość rozpoczeliśmy od przywitania zaproszonych gości, Pani Dyrektor oraz Pani Prezes, a także bohaterów tej uroczystości – naszych pierwszoklasistów. Następnie głos zabrali uczniowie klasy 8, którzy złożyli życzenia swoim młodszym kolegom i koleżankom, którzy własnie rozpoczynają swoja przygodę z polska szkołą.

Kolejny etap wydarzenia stanowiło ślubowanie. Przed pocztem sztandarowym nasi uczniowie mówiąc głosno “ ŚLUBUJEMY” złożyli ślubowanie – być dobrymi Polakami, godnie rezprezentować naszą szkolę, swym zachowaniem oraz nauką sprawiać radość swoim rodzicom oraz nauczycielom.

Po akcie ślubowania nadeszła chwila w której Pani Dyrektor dokonała pasowania na ucznia. Słowami “Pasuję Cię na ucznia” - każde dziecko imiennie zostało pasowane na ucznia szkoły  Św. Rafala Kalinowskiego.

Po uroczystości dzieci otrzymały dyplomy, przypinki oraz  upominki, a następnie wspólnie z rodzicami i przybyłymi gośćmi udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych świeżo upieczonych pierwszoklasistów.

pasowanie.gif

Dzień dla Niepodległej

100-lecie-odzyskania-nie_6578.jpg
m_IMG_4064.jpg

UROCZYSTOŚĆ 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

W POLSKIEJ SZKOLE im. ŚW. RAFAŁA KALINOWSKIEGO

 

W niedzielę, 11 listopada 2018, uczniowie, ich rodzice i liczni goście zebrali się w sali bankietowej OO Karmelitów w Munster, aby uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

Na początku został wyświetlony film dla najmłodszych uczniów o polskich symbolach narodowych, a następnie wspólnie, z wielkim przejęciem odśpiewano Polski Hymn Państwowy. Kiedy wszyscy śpiewali słowa „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…”, niejednemu łza zakręciła się w oku.

Inscenizacja, którą przygotowali starsi uczniowie, pod kierunkiem nauczycieli Małgorzaty Czachor i Yoli Czosnyka, miała tytuł „Dzień dla Niepodległej”, a jej głównym motywem był udział polskich dzieci i polskiej młodzieży w walkach o niepodległość Polski.

Były więc wiersze i krótkie ilustracje filmowe o bohaterskich dzieciach z Wrześni,  lwowskich Orlętach, o udziale dzieci i młodzieży w Powstaniu Warszawskim. Byli  Żołnierze Wyklęci i ich mogiły, na których harcerze zapalali znicze. Przywołani zostali także na apel poległych oficerowie i kwiat polskiej inteligencji zamordowani zdradziecko przez Sowietów w Katyniu i innych miejscach kaźni w czasie II wojny światowej.

Na zakończenie inscenizacji uczennice klasy 8 i III liceum zaśpiewały wzruszającą pieśń  pt. „Uwierz Polsko”, którego refren brzmiał:

Uwierz, Polsko!

Naszej wiary nie zabraknie nam!

Żaden wróg nie zwycięży Boga w nas!

Z Bogiem zawsze pokonamy każde zło.

Dopomóż Boże, nam,

Dopomóż nam.

A potem było już bardzo radośnie, ponieważ szkolny Zespół Taneczny „Mała Polska” zatańczył  poloneza – polski taniec narodowy, który zawsze towarzyszył podniosłym chwilom w życiu polskiego narodu.

Uczniowie występujący w inscenizacji, otrzymali gromkie brawa, a dla pokrzepienia także ciepłą pizzę; rodzice zaś - coś słodkiego.

Myślę, że inscenizacja przybliżyła i młodszym i starszym uczniom wspaniałą część historii Polski, w której niemały udział miały także dzieci i polska młodzież.

 

PRCUA Opłatek 2018

.

Zespół "Mała Polska" Dancers,

ZPRKA     Dystrykt 9.

IMG_1696.jpg
choinka.gif
bombki.gif
choinka.gif
m_DSC_0048.jpg

Wigilia Zarządu i Nauczycieli

Oplatek.gif

Wizyta Św. Mikołaja

DSC03299-2.jpg
mikolaj28.gif
DSC03304-2.jpg
IMG_1616.jpg
IMG_1614.jpg
IMG_1615.jpg
IMG_1610.jpg
IMG_1611.jpg
IMG_1612.jpg
IMG_1613.jpg

Wigilia Szkolna

m_DSC_0095.jpg

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z Nas magiczny czas, szczególnie dla dzieci. Wyczekują pierwszej gwiazdki, szybko chcą zjeść kolację wigilijną, żeby jak najszybciej „dobrać” się do prezentów.

stroik21.gif

Zabawa Szkolna

49814c41ae64077a8944a4e392064a8f.gif
m_IMG_6642.jpg

W sobotę 23-go lutego 2019 roku, ma sali bankietowej Ojców Karmelitow, odbyła się coroczna szkolna zabawa. Po powitaniu gości (przez prezesa Zarządu-panią Małgorzatę Blachut) miedzy innymi Elizabeth Sadus- dyrektora dystryktu 9, państwa Pawłowski oraz państwa Kozłowskich z klubu Pulaski, pani Dyrektor-Małgorzata Czachor,  przedstawiła radę pedagogiczna. Klasa ósma oraz tegoroczna klasa maturalna zostały wyróżnione specjalnymi nagrodami ufundowanymi przez Zarząd Szkoły. 
Pani Agata Wilgocki, nauczyciel tańca poprowadziła wraz z nauczycielami, przygotowany program artystyczno-taneczny od przedszkola do klasy czwartej. Zespół taneczny “Mała Polska” zagościł na parkiecie z uśmiechniętymi twarzami!

Po błogosławieństwie Ojca Bartka, goście zasiedli do smacznego obiadu.

Tańczące pary nie schodziły z parkietu do północy, zachęcone do tańca, muzyka przez DJ Lucas.

Szczytem kulminacyjnym wieczoru była loteria fantowa. Wśród nagród znajdowały się rowery, telewizor i inne niespodzianki.

Patrząc na uśmiechnięte twarze, rozbawione rodziny, zabawa szkolna zakończyła się pełnym sukcesem. 
 

Dzień Rodziny

stylowi_pl_ogrod_41928352.gif

„Najważniejsza jest rodzina” ( autor nieznany )

Zawsze wszystko się udaje Cztery ręce, to nie dwie Razem z tatą pomagamy Kiedy mama czegoś chce. Pomagamy sobie wszyscy Bo od tego jest rodzina Od niej uczysz się wszystkiego Tak się życie twe zaczyna.

DSC_0476.jpg

Święto Mamy i Taty od wielu lat obchodzone jest w naszej Szkole bardzo uroczyście. Jest to najbardziej ciepły dzień w roku szkolnym. Każdy z nas chowa przecież w sercu wdzięczność dla swoich Rodziców. Wszystkie dzieci, zarówno te malutkie, jak i te całkiem dorosłe składają w tym dniu życzenia swoim Rodzicom.

Tegoroczna szkolna uroczystość odbyła się 6 kwietnia, z wyprzedzeniem kilkunastodniowym, ze względów od nas niezależnych. Udział w przygotowanym przedstawieniu wzięły dzieci z klas najmłodszych: od zerówki do klasy 4. Scenariusz napisała wychowawczyni zerówki p. Paulina Kozaczka, a dzieci do recytacji i śpiewu przygotowały wychowawczynie klas od 1 do 4 – panie Magda Przybysz i Barbara Golko.

Na wstępie uczeń klasy 7 – Oliver Wilgocki wykonał na fortepianie utwór Fryderyka Chopina. Następnie w programie występowały  na przemian dzieci mówiące wierszyki, śpiewające piosenki i tańczące polskie tańce ludowe. Na koniec Rodzice mogli podziwiać wspaniały występ po lekcyjnego zespołu tanecznego „Mała Polska”.  Tańczące dzieci pięknie prezentowały się  w kolorowych strojach ludowych. Wszystkie tańce zostały przygotowane przez choreografa p. Agatę Wilgocki, przy pomocy p. Barbary Golko.

Uroczystość zaszczyciły swoją obecnością: v-prezes PRCUA – p. Micheline Jaminski oraz dyrektor dystryktu 9 PRCUA – p. Elizabeth Sadus.

Na zakończenie dzieci odśpiewały wspólnie „Sto lat” i obdarowały rodziców kwiatkami.

stylowi_pl_ogrod_41928352.gif
20190413_094558.jpeg

Wizyta Zajączka wielkanocnego

e139dae165f5f0ad7c5a60fe212841d6.gif

DROGA KRZYŻOWA

krzyz.gif
DSC_0498.jpg

Mój Mistrzu, jakże pragnę powtórzyć w sobie Twoje życie, bo tylko w ten sposób, upodabniając się do Ciebie w szarej codzienności, pozwolisz dostąpić łaski wielkiego Twojego Miłosierdzia. Przepełnia mnie pragnienie, by żyć tak jak Ty, po Kalwarię, po Krzyż - z miłości. Pragnę pokrzepiać się Twoim Słowem, Twoim Ciałem, wpatrując się w Twoje Serce, z wielką delikatnością i wrażliwością pełnić Wolę Twojego Ojca. Pragnę oddychać Twoją miłością - niech pochłonie mnie gorliwość o dom Twój Panie, a troska o zbawienie dusz niech będzie polem codziennej mojej pracy. 

bottom of page