NASZE KLASY

KLASA  5

LO 1  i  LO 2

LO 3

„Cześć Hello! Dzień Dwujęzyczności!

MOWIĘ PO POLSKU AND IT'S AWESOME

DZIEŃ NAUCZYCIELA

Kochani Nauczyciele, bądźcie wciąż z nami!
Czy jesteśmy duzi czy jeszcze mali.
Życzymy Wam szczęścia na następne lata -
niech żyje i rozkwita nasza oświata!!!

ŚLUBOWANIE

W sobotę, 22 Października 2016 roku uczniowie pierwszej klasy złożyli uroczyste ślubowanie.

W uroczystości ślubowania i pasowania uczestniczyli : Pani Dyrektor – Małgorzata Czachor,

Pani Prezes Zarządu Szkoły – Małgorzata Blachut, Pani Magdalena Przybysz – wychowawczyni klasy pierwszej, uczniowie klasy 5, zaproszeni goście oraz główni bohaterowie tej uroczystości – uczniowie klasy pierwszej : Baran Paweł, Dabros David, Jankech Izabela, Kozaczka Daniel, Krzysztofiak Tomasz, Munson Giuliana, Pitra Amelia, Schilling Alexandra, Sobula Patrick, Sularski Emma, Świątko Robert, Szymczyk Maggie, Traciak Karol, Tryburczy Karolina,

Zarożny Filip.

Po przywitaniu i otrzymaniu życzeń od kolegów i koleżanek z 5 klasy, pierwszoklasiści przystąpili do egzaminu z wiedzy o Polsce, który zdali celująco. Następnie odbyło się ślubowanie , którego treść odczytała pani Małgorzata Blachut, a dzieci głośno odpowiadały „Ślubujemy”.

Po złożeniu ślubowania pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania.

Następnie każdy pierwszoklasista wpisał się do kroniki szkolnej i otrzymał drobny upominek.

Na zakończenie uroczystości dzieci zaśpiewały piosenkę ,pt: „ Pierwszaczek”, i wszyscy wspólnie udali się na słodki poczęstunek.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy aby każdy dzień w naszej szkole był niezapomnianą przygodą.

ZABAWA JESIENNA

Jesienne liście

E. Szelburg-Zarębina
Z tym jesiennym wiatrem
tańczą sobie liście,

tańczą sobie tańczą
czerwono złociście.

Z tym jesiennym wiatrem
odtańczą daleko,
i nie skończą tańczyć,
aż za siódmą rzeką.

Aż za siódmą rzeką,
Aż za siódma górą,

Aż je śnieg przykryje
Grubą, białą chmurą

WYSTĘP TANECZNY

WIGILIA  SZKOLNA

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA

,,Czekając na Mikołaja”

Na czubku choinki gwiazda złota

Niech zabłyśnie piękna, duża!

By Święty Mikołaj idąc

Zobaczył ją aż z podwórka

Zaświecimy lampek tuzin

Niech choinka pięknie świeci

Niech święty Mikołaj widzi

Że czekają grzeczne dzieci.

JASEŁKA

ZABAWA  SZKOLNA

Wizyta Zajączka

Site Title

Egg Hunt u Salwatorianów w Merrillville

ANNUAL PRCUA ŚWIECONKA z udziałem szkolnej grupy tanecznej MAŁA POLSKA

Droga mamo, drogi tatku
mamy dla Was dziś po kwiatku.
Dla Was dzisiaj te występy,
choć nam trema depcze pięty.

Mamo ile na twej głowie loków –
tyle szczęścia w każdym roku,
niechaj Ci los podaruje -
ja się pod tym podpisuje.

Moja mamo ukochana
życzę Ci uśmiechu z rana,
aby tata w twoich oczach
widział to żeś jest urocza.

Drogi tato Tobie życzę
dobrych chwil, których nie zliczę,
bo paluszków mam za mało,
a liczydło się schowało.

Drogi tatku życzę Tobie
pomyślności tak Ci powiem,
aby mama bez wątpienia
miała w Tobie supermena.

DZIEŃ MAMY I TATY

POLISH CONSTITUTION DAY BY ST. R. KALINOWSKI POLISH SCHOOL

The 126th Chicago Polish Parade celebrated the May 3rd Polish Constitution of 1791 in honor of the first democratic constitution in Europe and second in the world, after the United States Constitution. The parade motto was: "Tadeusz Kosciuszko - Hero of Poland and the United States.” The PRCUA Saint Raphael Kalinowski Polish Language School from Munster, Indiana, celebrated Polish Constitution Day by participating in the Polish Constitution Day Parade. Students, their parents, teachers and even former students - wearing Polish colors and emblems - proudly marched down Columbus Drive in the heart of Chicago. The School's Dance Group "Mala Polska" dressed in Krakow folk costumes and presented the "Gaik" and the "Easter Rooster" traditions.

Two students of St. R. Kalinowski Polish School were awarded with 1st and 3rd place prizes in the Polish Constitution Day Art Contest organized by the Polish Constitution Day Committee and St. Blase Polish Catholic School, coordinated by Malgorzata Tys, St. Blase School Principal. Evelyn Matson (5th grader) and Natalia Orban (6th grader) were awarded with a monetary certificate, book - "Polska jest naj..." and a bag full of goodies (t-shirt, backpack, frisbee, sweets, etc.) during the Polish Constitution Day Dance & Dinner held at the Jolly Inn in Chicago. This event brought a day full of emotions to a close with a wonderful meal. The dinner was attended by the Polish Consul General Piotr Janicki, Parade Grand Marshal Hon. Diann K. Marsalek, Parade Vice Marshal Bozyslawa Anderson, His Excellency Bishop Andrew Wypych, and Alderman - Ariel Reboyras. The Parade Queen Julia Szumny, 1st Runner Up Kasia Kolanko, and 2nd Runner Up Alicja Kwiatkowska graced the dinner with their presence. The Dance Group "Wawel" provided delightful entertainment for all. As proud Polish Americans, the school is looking forward to next year's festivities!

Submitted by: Bozena Matson

Malgorzata Tys, Principal of St. Blase Polish School and Contest Coordinator, with award recipients St. R. Kalinowski Polish School alumni attending parade (back l-r): Kevin Matson, Gabi Potrawski, Darek Wilkowski, Mateusz Julecki; (front l-r): Laurain Matson, Emily Matson Polish Constitution Day Art Contest award recipients from St. R. Kalinowski School Natalia Orban (l) and Evelyn Matson (r) at the Polish Constitution Day Dinner & Dance at Jolly Inn Parade participants from St. Raphael Kalinowski Polish School