17 kwietnia

Język polski: 

                 Wśród czerwonoskórych braci. Czytaliśmy o sławnych Polakach na obczyźnie i opowiadaliśmy o nich:

        Ignacy Domeyko(1802-1889)był geologiem i mineralogiem badał obszary w Chile i był również rektorem uniwersytetu w stolicy- Santiago . Domeyko, co dziwne był znany w Ameryce Południowej bardziej niż w Polsce. Na jego cześć nazwano pasmo górskie zwane Kordylierą Domeyko i miasto Domeyko.             Ernest Malinowski zaliczany jest do najwybitniejszych inżynierów kolejowych drugiej połowy XIX wieku. Zapisał się w historii jako twórca najwyżej położonej kolei świata w peruwiańskich Andach, uznawanej za cud ówczesnej techniki, oraz jako pionier w rozwiązywaniu teoretycznych problemów budowy mostów i przebijaniu tuneli.

        Ksiądz Edmund Szeliga 70 lat swojego życia spędził w dżungli amazońskiej, poznając tajniki medycyny naturalnej Indian. Rezultatem tego było nie tylko odkrycie Vilcacory i wielu innych leczniczych ziół, ale także odważne działanie na rzecz Indian i ochrony przed dewastacją bogatej w lecznicze zioła dżungli amazońskiej. Misjonarz doprowadził także do nadania kilku indiańskim plemionom dokumentów własności na ponad 120 tysiącach hektarów amazońskiej dżungli. Otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień.

 

Gramatyka: Liczebnik główny i porządkowy. 

 

Zadanie: str. 188, pod zakładką:  Zadanie domowe. 

 

GEOGRAFIA.

Wędrujemy po polskich wsiach. Pracujemy z mapą i poznajemy polkie wsie. Wieś – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta

Robimy ćwiczenia na str. 44 i 45. 

 

ZADANIE domowe: str. 46, zad.1.

 

 

Dziękuję,

Urszula Krzysztofiak

 

 

10 kwietnia

Język polski: Czytamy fragment książki: "Nazwę cię Kościuszko  - Szlakiem bitewnym Naczelnika w Ameryce". 

Czytamy o miasteczku: "Kosciuszko" w Stanach Zjednoczonych. 

Tadeusz Kościuszko wykonał wiele szkiców fortyfikacji, które są ważnymi dowodami rozwoju inżynierii wojskowej. Sluzyl podczas Rewolucji Amerykanskiej.  Zostal nazwany bohaterem obu narodow.  W Stanach Zjednoczonych znajdziemy wiele pamiątek, obecności naszego rodaka. Jego imieniem nazwane są chociażby ulice czy mosty. W stanie Indiana jest nawet hrabstwo Kościuszko, a na Alasce wyspa o tej nazwie. W Filadelfii znajduje się natomiast Muzeum narodowe pamięci Tadeusza Kościuszki (ang. Tadeus Kosciuszko National Memorial). Alex Storozynski, czyli prezes Fundacji Kościuszkowskiej podaje, iż obecnie w USA jest bardzo dużo pomników polsko-amerykańskiego bohatera. Więcej posągów od niego ma jedyne George Washington. Jego nazwizkiem nazwane jest miasto w Attala County, Mississippi. 

 

Gramatyka: T. Kościuszko - historyczny bohater. Ćwiczenia z h.  Str. 178, 179, cw. 2, 3, 4. 

 

Zadanie: Str. 180,ćw. 5,6. 

 

 

Historia. Zwyciężył Orzeł Bialy. 

Odrodzone panństwo polskie nazwane zostało Drugą Rzeczpospolitaą. (Pierwsza istniała od panowania Jagiellonów do rozbioroów). Jej obszar był o połowę mniejszy niz przed rozbiorami i była szóstym co do wielkości krajem w Europie. Jak każde niepodległe panstwo, Polska miał znowu swoje narodowe symbole: godło, flagę, barwy i hymn. 

 

 

Zadanie: Ci, ktorzy nie pisali testu, prosze o przypomnienie go sobie ze study quide. 

 

Na nastepnę zajęcia proszę o przyniesienie książk do geografii, a do historii nie zabierać ze sobą.

 

DZiekuje, 

Urszula Krzysztofiak 

27 marca

Język polski:

Wielkanoc w chłopskiej chacie. 

Wielkanoc to największe święto chrześcijańskie. Mówiliśmy o  Świętach, Święconych pokarmach i co symbolują, tradycjach, pisanki i kraszanki, Śmingus Dyngus.  

Odwiedził nas Króliczek Wielkanocny ze słodyczami, a o 11 poszliśmy na Drogę Krzyżową i do spowiedzi. 

 

W koszyczku na stole gotowa do święcenia,
stoi piękna święconka pełna jedzenia.
Baranek co ma dość koślawe nóżki,
strzeże dobytku: jajek i rzeżuszki.
Swym dostojnym głosem życzy Wam dostatku,
by nie brakło niczego waszemu stadku.
Króliczek, który chyłkiem skubnął szynki krztynkę,
pozdrawia radośnie wesołą rodzinkę!
Zdrowia pod dostatkiem i szczęścia podwoje,
aby móc się cieszyć życiem i humorem.
Kurczaczek się śmieje i dodaje z piskiem:
Wesołego Alleluja życzymy Wam wszystkim!

 

20 marca

Na zajęciach: 

Język polski:  Na pierwszej lekcji oglądnęliśmy fragment: "W pustyni i puszczy". Po przyjściu do klasy przeczytaliśmy fragment: "Zabawa ze słoniem" z tej powieści. Opowiadaliśmy o powieści i bohaterach.

Główni bohaterowie, czternastoletni Staś Tarkowski i ośmioletnia Nel Rawlison, zostają porwani przez Beduinów i zawiezieni do Chartumu, gdzie swoją siedzibę ma Mahdi - przywódca powstania przeciwko Anglikom. Z trudem znoszą uciążliwą podróż przez pustynię. W Chartumie okazuje się, że muszą jechać dalej - Mahdi poleca porywaczom, by zawieźli dzieci do Smaina, który zaproponuje Anglikom oddanie ich w zamian za swoją żonę, Fatmę, i jego dzieci. Staś i Nel zostają tym samym skazani na śmierć - okrutny przywódca powstania spodziewa się, że zginą w tropikalnej dżungli z powodu febry lub malarii. Tymczasem Staś zabija porywaczy i wraz z Murzynami, Kalim i Meą, próbują dotrzeć do ludzkich siedzib. Bohaterowie przeżywają wiele przygód, poznają rośliny i zwierzęta Czarnego Lądu, pokonują liczne niebezpieczeństwa, z których największa to febra, na którą zapada Nel. Dzięki odwadze i wiedzy Stasia udaje im się powrócić do ojców. W Epilogu jest informacja, że Staś i Nel pobrali się.

Jest to powieść podróżniczo-przygodowa. Autor opisał ciekawe, chwilami dramatyczne przygody głównych bohaterów w Afryce. Umieścił akcję w atrakcyjnym dla polskiego czytelnika miejscu - opisał faunę i florę kontynentu afrykańskiego oraz jego rdzennych mieszkańców - murzyńskie plemiona.

 

Zadanie. 

str. 163, ćw. 4 i 5. 

 

Historia. Powtórka materiału. Pisaliśmy test.

Na najbliższą sobotę, proszę nie przynosić książek do historii. 

Te osoby, które były nieobecne, napiszą test po świętach. 

 

 

13 marca

Na zajęciach: 

Czytanka i praca z nią: "Daj się namówić". 

Gramatyka: Ó wymienne i niewymienne. Ćwiczenia.

 

Zadanie domowe:

str. 155, ćw. 4, 5a, 5b

 

Historia. Powtórka materialu. 

Zadanie. Proszę nauczyć się do testu: "study quide". 

 

6 marca

 

Język polski: WóZ DRZYMAŁY, praca z tekstem. Tłumaczymy znaczenie nowych słów: 

- cyganie;

- schronienie;

- koczowanie;

- pod gołym niebem;

- cisza przed  burzą;

- ziemianka. 

Mówimy o czasach pod zaborami.

Gramatyka: zrobiłbym, ale...   (forma warunku)

 

Zadanie domowe dla tych, ktorych nie bylo: Prosze przeczytac tekst, str. 144 i na podstawie czytanki, wykonać ćwiczenia- str. 145, cw. 3, 146, cw. 4, 147, cw. 5, str. 148 i 149, cw. 6,7,8,9. 

 

Historia. Orlęta Lwowskie.

 Mianem Orląt Lwowskich określa się młodych mieszkańców Lwowa, którzy – wobec braku we Lwowie regularnych oddziałów wojskowych Wojska Polskiego – w listopadzie 1918 ochotniczo walczyli o miasto z oddziałami wojsk ukraińskich. Młodzi ochotnicy walczyli też na przedpolu miasta z Armią Czerwoną w czasie wojny polsko-bolszewickiej latem 1920 roku. W skład oddziałów ochotniczych wchodzili studenci, robotnicy, urzędnicy, uczniowie, chłopcy i dziewczęta.

W walkach we Lwowie do 22 listopada 1918 włącznie uczestniczyło z bronią w ręku lub w służbach pomocniczych 6022 osób, w tym 1374 uczniów szkół powszechnych i średnich oraz studentów. 2640 nie przekroczyło 25. roku życia, najmłodszy Jaś Kukawski miał 9 lat. Zginęło lub zmarło od ran 439 żołnierzy i członków wojskowej służby sanitarnej, w tym 12 kobiet. 120 poległych było uczniami, a 76 studentami uczelni. Jeden z nich, 13-letni Antoni Petrykiewicz, został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari

 

Zadanie.

Prosze obejrzec krotki filmik:

https://youtu.be/QoY_v-GLp6k

 

 

 

27 luty

Jezyk polski- Gramatyka: ćwiczenia ze zwrotami: chciałabym, czy mogłbyś... 

oraz Konkurs Recytatorski.

 

Historia. Polska jest naprawdę. Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku było ukoronowaniem całego szeregu różnorodnych działań polskich patriotów, które miały do tego doprowadzić.Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty, Józef Haller – to jedni z najważniejszych patriotów walczących o polską niepodległość nazywani często Ojcami Niepodległości. Ale nie tylko oni walczyli o polską niepodległość. Odzyskanie niepodległości nie nastąpiło w jeden dzień. To był proces, na który złożyły się różne wydarzenia odbywające się na terenie całego kraju. Na terenie całego kraju zaczęły także powstawać ośrodki władzy, które mówiły o niepodległości. 

 

Za zadanie prosze o ogladniecie krotkiego filmu o niepodleglosci.

 

https://youtu.be/Z4GdAYXfTGA

 


 

 

Gratuluję zwycięzcom Szkolnego Konkursu Recytatorskiego:

             

Miejsce I - Jacob Miczek
Miejsce II - Krzysztofiak Edyta

 

 

20 luty

Język polski: "Nasza królowa", praca z tekstem. Czytamy opowiadanie historyczne o krolowej Jadwidze. Przypominamy sobie bibliografie Świętej i pracujemy nad słownictwem.  

Gramatyka:  Zwroty grzecznościowe, chciałabym (życzenie), czy moglbys? (prośba).

 

Historia. Droga do Niepodległości. Wybuch pierwszej wojny światowej. 

 

 

NIe ma zadania.

Prosze przygotowac sie do czytania wybranego wiersza. Konkurs juz w najblizsza sobote. 

27 lutego odbędzie się Konkurs Pięknego Czytania, w którym udział biorą wszystkie dzieci. 

 

W konkursie oceniane będą: 

• technika czytania (płynność, dykcja,tempo czytania itp.)

• stosowanie środków ekspresji artystycznej ( modulacja głosu, wyrażanie uczuć za pomocą         głosu,przestrzeganie znaków interpunkcyjnych, itp)

• ogólny wyraz artystyczny (strój, elementy ruchu, mimika rekwizyt itp.)

13 luty

W klasie: "Ach te motyle" - czytanie czytanki i wyjaśnianie wyrażeń:

- czuć motyle w brzuchu;

- czuć do kogoś miętę;

- być w siódmym niebie;

- wpaść komuś w oko.

Mówiliśmy o jutrzejszym Święcie Walentego, co to za święto, skąd się wzięło, co robimy w ten dzień. Dlaczego obdarowujemy się kartkami, czekoladkami lub kwiatami. Wykonanie krzyżówki i zagadek Walentynkowych.

 

HISTORIA:

"Jak Polacy nie zapomnieli o swojej polskości". Str, 170-175. Jak Polacy walczyli słowem pod zaborami (germanizacja, Rosjanie, Austria). Ważne osoby: Maria Konopnicka, Henryk Sienkiewicz, Władysław Bełza, Maria Skłodowska Curie, Michał Drzymała. 

 

Zadanie domowe:

Proszę wybrać jedną słynną postać (dowolna, niekoniecznie z tych wymienionych) i napisać krótką biografię.   

 

Dziekuje,

Urszula Krzysztofiak          

WESOŁYCH    WALENTYNEK!!!

 

 

6 Luty

 

W klasie:

Język polski: Czytaliśmy fragment z książki Lucy Maud Montgomery: Ania z Zielonego Wzgórza". Pracowaliśmy nad rozwojem słownictwa i dyskutowaliśmy o głównej bohaterce.

Gramatyka: Czas przyszły czasownika, ćwiczenia w książce, czas przyszły niedokonany, czas przyszły dokonany. 

 

Zadanie: cw. 7 str. 134.

 

 

Historia. Wielka Emigracja i Wielcy Polacy:

- general Jozef Bem;

- Juliusz Słowacki;

- Adam MIckiewicz;

- Fryderyk Chopin.

 

Zadanie na 20 lutego.

Prosze wybrac jedna słynna postać (dowolna, nie koniecznie z tych wymienionych) i napisać krótką biografie. 

 

 

23 stycznia

Język polski: Mówiliśmy o kolejnej części mowy: przysłówek, który odpowiada na pytanie: jak? 

 

Jak się masz? dobrze, świetnie, fantastycznie,....

Zrobiliśmy ćwiczenia: 119-121.

Obejrzeliśmy część lektury szkolnej: Akademia Pana Kleksa, Opowieść Mateusza.

 

Zadanie:

Prosze zrobić ćwiczenie 5, na stronie 121 i przygotować się do dyktanda na tej stronie, 3 pierwsze zdania. 

 

Historia:

Mówiliśmy o kolejnych rozbiorach Polski i o końcu Polski, która zniknęła na 123 lata. 

Pierwszego rozbioru Polski dokonały Rosja, Prusy i Austria na podstawie podpisanego 5 sierpnia 1772 roku traktatu, w którym nasi zaborcy powoływali się na rzekomy rozkład Polski oraz swe rzekome historyczne podstawy prawne do zajmowanych terenów. Przyczyną bezpośrednią rozbioru stała się toczona wojna domowa (tzw. konfederacja barska).

Drugi rozbiór Polski - był to zabór polskich ziem, jakiego dokonały Rosja i Prusy (bez Austrii - zajętej wojną z Francją) na podstawie podpisanego w styczniu 1793 roku traktatu. Zaborcy powoływali się na domniemane rewolucyjne zagrożenie ze strony Rzeczpospolitej. Bezpośrednią przyczyną rozbioru stała się próba uniezależnienia się Polski od Rosji, którą podjęto w czasie Sejmu czteroletniego, jak również rosyjsko - pruskie zbliżenie wywołane rewolucją na terenie Francji.

Trzeci rozbiór to był ostateczny zabór polskich ziem, jakiego dokonały Rosja, Prusy oraz Austria na podstawie podpisanego 24 października 1795 roku traktatu. Zaborcy powoływali się w nim na rewolucyjne zagrożenie ze strony Rzeczpospolitej. Bezpośrednią przyczyną rozbioru stało się powstanie kościuszkowskie ( 24 marca 1794 r.). Po przewlekłych sporach ustalono granice rozbiorów. Przy podziale nie kierowano się żadnymi kryteriami narodowościowymi ani gospodarczymi.

  Zadanie: Przypominam o plakacie: Husaria, 

Prosze na kartce np. A4, zrobić niewielki plakat na temat Husarii, może być wklejone, wydrukowane informacje, zdjęcia, lub narysowane przez siebie. Te dzieci, które miały wcześniej, mogą skopiować z zeszytu, dodać coś więcej. 

 

9 stycznia

W szkole:

Język polski: "Śnieżna Kula"- praca z tekstem, dyskusja. 

                      Gramatyka- przyimek, przypomnienie wiadomości o przyimku,wykonywanie ćwiczeń.

 

Zadanie domowe: 

             dodatkowe kartki: zad.1,2,3. 

             Przygotować się do testu: dodatkowa kartka, 1-4, i cw.7 na str. 98.

 

Historia. 

Odsiecz Wiednia. POlska przez swoje położenie była szczególnie narażona na atak muzułmańskiej Turcji, która próbowała podbić chrześcijańska Europe. W ten sposób Rzeczpospolita stawała się obrońca chrześcijańskiej Europy przed  nieprzyjaciółmi Chrystusa. Niedługo po potopie szwedzkim, przeciwko Polsce wyruszył sułtan turecki ze swoja wielka armia. Przeciwko nim wystąpił hetman Jan Sobieski. Polacy zwyciężyli. Jan III Sobieski koronowany na króla w 1676 r. W 1683 r król poprowadził najwieksza w historii szarze polskiej husarii i austriackiej jazdy. Zwyciężyli bitwę pod Wiedniem. 

 

 

ZAdanie na 23 stycznia (za 2 tygodnie). Wykonać plakat na temat: HUSARIA - legendarne skrzydlate wojsko.

 

12 Grudnia

Język polski: 

Boze Narodzenie- mówiliśmy o tradycjach, czytanka: "Dawno, dawno temu...." Mowilismy o tym, dlaczego obchodzimy Wigilie, jak zaczela się tradycja choinki, o pierwszych kolędach. 

Na podstawie czytanki odpowiadaliśmy na pytania, str. 88 i 89. 

Gramatyka: Różne formy zaimka.

 

Historia.

Obrona Jasnej Góry. Najważniejsze wydarzenia, ludzie, miejsca.

W 1655 roku do Rzeczpospolitej wtargnęli Szwedzi. Król Karol Gustaw postanowił zająć całą Polskę i zostać jej władca. Początkowo wojska szwedzkie bardzo łatwo podbijały nasze ziemie, poniewaz niektorzy polscy magnaci okazali się zdrajcami i pomagali wrogowi. Polski król Jan Kazimierz Waza musiał uciekać z kraju i schronić się na Śląsku. Nieprzyjaciel tymczasem zrujnował Polskę w sposób nie obracalny. W końcu nienasyceni najeźdźcy zapragnęli zdobyć klasztor na Jasnej Górze. Obrońcy nie pozwolili zdobyć świętego miejsca Polaków. Po 6 tygodniach oblężenia Szwedzi musieli odstąpić. Polacy zaczęli tworzyć zbrojne oddziały i atakować Szwedów. Tej narodowej wojnie dowodził Stefan Czarnecki. Do Polski wrócił król Jan Kazimierz i  w katedrze  we Lwowie, 1 kwietnia 1656 roku, dziękując za swój szczęśliwy powrót oraz obronę Jasnej Góry, Ogłosił Matkę Boska patronka i królowa Korony Polskiej. 

 

Zadanie:

str. 89 zad. 1. (z książki jęz. pols.)

5 grudnia

Język polski

Mówiliśmy o Bardzo ważnej postaci: Święty Mikołaj. Przeczytaliśmy historię o tym świętym, przybliżyliśmy jego postać. Mówiliśmy, jak inne kraje nazywają i kiedy przychodzi święty Mikołaj, np.:

Rosja - Dziadek Mróz;

Hiszpania- Trzej Królowie, 6 stycznia;

Wlochy- La Befana- 6 stycznia;

Niemcy - Frau Berta.

Mówiliśmy również, co to za czas adwentu, jak go obchodzimy, co wtedy robimy. 

Gramatyka - Ćwiczenia z zaimkiem, ćw.6 i cw.7, str. 76.

 

Historia:  Husaria- legendarne skrzydlate wojsko. Kozacki bunt. 

Za zadanie z historii: prosze obejrzec filmik o Husarii polskiej:

Prosze opisac z jakich czesci sklada sie zbroja husarza (można również narysować) na osobnych kartkach.

 

https://youtu.be/srAfgObSE6U

 

Dziekuje,

Urszula Krzysztofiak

Attachments area

Preview YouTube video HUSARIA - FAKTY NIE MITY [DUMA NARODOWA]

 

HUSARIA - FAKTY NIE MITY [DUMA NARODOWA]

21 Listopada

W klasie:

Język polski: Mówiliśmy o Święcie Dziękczynienia, słownictwie, zwyczajami, potrawami związanym z tym Dniem. 

Gramatyka: zaimek. Wykonanie ćwiczeń str. 74. 75, 82. 

 

Zadanie domowe. Prosze się przygotować do dyktanda, str. 76 ćw. 8. 

 

Historia. Królowie elekcyjni.

Ostatni z Jagiellonów - król Zygmunt August- nie określił, w jaki sposób ma zostać wybrany jego następca. 

W 1573 roku, podczas sejmu w Warszawie, postanowiono, że królowie będą wybierani przez szlachtę Rzeczypospolitej. Wybieranie władcy nazwano elekcja, a poniewaz w glosowaniu mogl brac udzial każdy szlachcic, mówiono o niej, że jest wolna.  

W czasie pierwszej wolnej elekcji szlachta wybrała na króla Polski pochodzącego z Francji Henryka Walezego.  

 

 ZA zadanie, prosze obejrzeć krótki film, jak doszło do wolnej elekcji. 

 

 

https://youtu.be/bBdAZWTNry0

 

Przypominam, że w najblizsza sobote, nie ,mamy zajęć. 

Wesołego Święta DZiękczynienia

 

 

 

 

 

14 listopad

W klasie: 

Język polski: Uczymy się nazywać wartości na podstawie czytanki pt.: "Mała Bohaterka". Praca z tekstem - str. 77-80. 

Gramatyka: ż - jak samo życie - kropkę ma na szczycie. Ćwiczenia str. 67- 70.

 

Zadanie: Str. 70 na dole - Prosze uzupelnic wyrazy wpisując ż, rz, lub sz.

 

Historia. Rzeczpospolita wielu Narodów. 

Dla utrwalenia, prosze obejrzeć krotki film historyczny:

https://youtu.be/bcB6lAeDQEE

 

7 listopada

Temat:  Dzieci wojny. Narodowe Święto Niepodległości.

             Rz po spółgłoskach: g,w,t,b,ch,j,d,k,p

 

 

 Sobotnie zajęcia:

- hymn Polski

- opowiadanie: "Dzieci wojny"

- oglądanie: "Mała Armia Janosika - Białe Róże (100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę)

- Józef Piłsudski i niepodległa Polska

- przerywnik - zdjecie Piłsudskiego i krótki film: Historia Odzyskania NIepodległości. 

- ćwiczenia (rz po spółgłoskach)

- przypomnienie wesołej rymowanki, która pomaga zapamiętywać spółgłoski, po których się pisze rz:

Głośno woła babcia Teodora: 

Chcę dostać jeszcze kawałek pomidora!

 

Historia: Złoty wiek. 

ZA panowania dwóch ostatnich królów z dynastii Jagiellonów, Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta, Polska słynęła z wielu bogactw. Do POlski przybywali znakomici uczeni i artysci. Budowali wspaniałe kościoły, kamienice i pałace. Polacy studiowali na Uniwersytecie Jagiellonskim lub za granica. Odbywali długie i ciekawe podróże. Te czasy nazwano złotym wiekiem. Omówiliśmy postać Mikołaja Kopernika, Bony Sforza, Stańczyka i przede wszystkim dwóch królów: Zygmunta Starego i jego syna Zygmunta Augusta.

 

Zadanie:

Dokończyć ćwiczenia str. 63, cw. 7,8.

 

31 padziernik

W klasie: 

Język polski:

Pamiętajmy o zmarłych. Opowiadanie pt. "Wszystkich Świętych". Zaduszki.

Mówiliśmy o cmentarzach, jak wyglądają w Polsce w tym dniu, co to za dzień, dlaczego obchodzimy. Mówiliśmy również o  dniu po nim czyli Zaduszki. 

Gramatyka: "RZ" wymienne i niewymienne. Ćwiczenia str. 53, 54. 

Proszę zrobić zadanie w google classroom, a ci którzy byli na zajęciach, dodatkowe kartki. Przygotować się do dyktanda: Str. 51, cw. 2

 

Historia:

Przypomnieliśmy postać Królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły. Mówiliśmy o wojnie z zakonem krzyżackim i o jednej z największych średniowiecznych bitew, czyli bitwy pod Grunwaldem.

Ponieważ mieliśmy więcej czasu przypomnieliśmy  również polskich rycerzy, jak i postać polskiego kronikarza Jana Długosza.

24 pazdziernik

 

Język polski:

Czytaliśmy czytankę w książce na str. 43: "Nie rozumieją, że ja chce...." Przeprowadziliśmy dyskusję i nasze opinie na temat czytanki. DZieci chętnie zabierały głos.

Gramatyka: Powtórzyliśmy dotychczasowe wiadomości, zrobiliśmy cwiczenia, str. 40,  46, 47.

 

Zadanie na 31 października: 

cw. 5 i 6, str. 47

 

Historia:

Przypomnienie wiadomości z klasy 5. Przypomnieliśmy poznanych do tej pory króli, ich groby na Wawelu, postać króla  Kazimierza Wielkiego i królowej Świętej Jadwidze. 

 

Życzę miłego tygodnia,

Do zobaczenia w następną sobotę,

Urszula Krzysztofiak

17 pazdziernik

 

W klasie:

Język polski:

Dyktando.

 Podstawowe wiadomości o rzeczowniku. Cwiczenia str. 33-36.

Czytanie opowiadania: "Janko Muzykant". Układanie pytań do odpowiedzi. 

 

Geografia: Z biegiem Wisły i Odry. Praca z mapą. Ćwiczenia str, 35, 37. 

 

Zadanie domowe na 24 pazdziernika: 

dodatkowe kartki (jezyk polski)

 

 

10 pazdziernika

Język polski: "Komputer - przyjaciel czy wróg". Praca z tekstem. Dyskusja w klasie. Omawialiśmy ciemne i jasne                           strony  komputera. 

                       Gramatyka: Powtórka pisowni spolglosek miekkich: ć,ci; ś,si; ń,ni; ź,zi; dź,dzi.

                       Ćwiczenia: str. 27-28.

 

Zadanie na 17 pazdziernika: Przygotować się do dyktanda - str.29, ćw.4 oraz wypełnić dodatkowe kartki .  

 

Geografia: Krainy geograficzne Polski. Praca z mapą konturową. Opisujemy ulubiony krajobraz. W klasie - ćw. 2, str. 31.

 

Zadanie na 17 pazdziernika: str.33, ćw.1 i 3.

 

 

Dziękuję, do zobaczenia za tydzień.

 

 

3 pazdziernika

Na języku polskim pracowaliśmy z czytanką pt. "Wspomnienia z dzieciństwa". Tłumaczenie znaczenia nowych słów. 

     Gramatyka- Wielka i mała litera w wyrazach - ćwiczenia str. 19-23.

 

Geografia- Mówiliśmy o ukształtowaniu terenu Polski: 

  1. niziny;

  2. wyżyny;

  3. góry;

  4. morze

Robiliśmy ćwiczenia.

Zadanie domowe:

Z geografii str. 26, zad.1,

Język polski:

Dokończenie ćwiczeń z lekcji.

Prosze nauczyć się pięknie czytać: "Wspomnienia z wakacji". 

 

26 wrzesien

 Język polski:

      Czytanie ze zrozumieniem opowiadania pt. "Warto wierzyć w siebie".  Praca z tekstem. Zrobiliśmy ćwiczenia ze stron: 11.

Gramatyka: "nie" z rzeczownikiem, czasownikiem, przymiotnikiem. Ćwiczenia ze strony 13, 14 i diagram ze strony 15.

 

Zadanie domowe na 3 pazdiernika : Przepisać do zeszytu regułę i zapamiętać ze strony 14, jak piszemy NIE. 

Ułożyć zdania z wyrazami: niezwykła, nieciekawy, nie mogę, nie słucham. 

 

  Geografia: 

            Poznajemy mapę Polski. Co to jest legenda, skala mapy, kierunki. Określanie kierunków na mapie. Ćwiczenia: 15, 21.

 

Zadanie domowe: str. 23, zad. 1 i 2.

 

19 wrzesnia

Jezyk polski: 

      Na języku polskim opowiadaliśmy o wakacjach, jakiego słownictwo związane jest z latem, wakacjami. Mówiliśmy o tym, czym, jak podróżujemy, gdzie mozna sie wybrac w lecie. W naszych ćwiczeniach zrobiliśmy ćwiczenia na stronie 8 i 9.   

Geografia:

       Na lekcjach geografii mówiliśmy o położeniu Polski w Europie. Oglądaliśmy jak wygląda mapa, jak również jakich ma sąsiadów. Mówiliśmy o symbolach Polski: godło, flaga, hymn Polski (słuchaliśmy).

Na zajęciach zrobiliśmy ćwiczenia z podręcznika: strona 7, str. 8, cw. 3, str.11, str. 13, ćw. 4.

20160907_133823
20160421_123411-1
20160421_123222-1
20160416_150104-1
20160416_145050-1
20160416_145009_001-1