
LIteratura 3/18/2023
Temat : 5 minutówka - proszę napisz podziękowanie koledze za otrzymany od niego prezent.
2.Wypracowanie- Barbara Tylicka- czytanie tekstu ze zrozumieniem. Klasowa rozmowa, na temat zawarty w czytance , problem uczciwości i przyjaźni wśród nastolatków. Praca z tekstem str. 38
Opis ilustracji str. 37.
E klasie wykonaliśmy wspólnie ćwiczenia str. 37 1 i 2 oraz str 40 ćw 2 i str 41 ćw 3
Uczniowie samodzielnie wykonali kartę pracy na str.42.
Zadanie domowe .str. 42 ćw 3
Gramatyka Temat : Nieosobowe formy czasownika cz 1 .
Formy nieosobowe to:
1 bezokolicznik np. skoczyć , puścić, zjeść, powtarzać ( bezokolicznik to podstawowa forma czasownika )
2 bezosobnik (czyli forma na -no, -to), przesuwano, otwarto, zamknięto ,zdjęto ( bezosobnika używamy wtedy, gdy nie znamy wykonawcy czynności, albo nie chcemy powiedzieć kto wykonuje czynność.
zad 0
Dziękuję i pozdrawiam p. yola
Literatura
temat : "Dziennik Kingi"- czytanie omówienie treści opowiadania . Ćwiczenia z tekstem.
DZIENNIK to miejsce, w którym zapisujemy codziennie w porządku chronologicznym (data po dacie) co nam się przydarzyło, co przeżyliśmy. Jeden zapis to najczęściej jeden dzień. W szczególnych przypadkach możemy też zapisywać godziny.
Dziennik powinien być pisany w pierwszej osobie liczby pojedynczej, w czasie teraźniejszym lub przeszłym. Dziennik powinien być osobisty (obok wydarzeń możesz napisać swoje przypuszczenia, opinie). Musisz go prowadzić regularnie i chronologicznie. W dzienniku musi się znaleźć data, dzień tygodnia, godzina, treść wpisu na dany dzień.
Zadanie domowe: proszę przeczytaj w domu ze zrozumieniem czytankę Dziennik Kingi , oraz proszę poprowadź swój dziennik przez cały tydzień zapisując w nim wszystko co się wydarzyło w twoim życiu w tym tygodniu . Zapisuj w porządku chronologicznym, zapisz co się zdarzyło i co czułeś , pamiętaj ,że to -ty piszesz dziennik ,a więc wszystko musi być zapisane w I osobie liczby pojedynczej -ja...
dziennik musi zawierać przynajmniej 4 wpisy .
Gramatyka
Temat : Uczymy się pisać podziękowania - wyrażać wdzięczność. Ćwiczenia. cz 1 Tę lekcję dokończymy w przyszłym tygodniu.
Zad dom 0
Dziękuję, p. yola
11 marca 2023
Geografia
Temat: Roślinność i zwierzęta w Polsce.
Flora to szata roślinna. Najczęściej spotykanym środowiskiem roślinnym są lasy. W Polsce jedynie Puszcza
Białowieska ma charakter lasu pierwotnego, zachowanego od setek lat. Obecnie lasy zajmują 29% powierzchni
Polski. Rozróżniamy lasy iglaste, liściaste i mieszane. Oprócz lasów w Polsce występują łąki, czyli obszary porośnięte
trawą oraz bagna, czyli tereny podmokłe.
Fauna to świat zwierząt. W całym kraju w lasach i na łąkach żyją pospolite gatunki dzikich zwierząt i ptaków:
jelenie, sarny, zające, jeże, wiewiórki. Niedźwiedzie, świstaki, kozice możemy spotkać w górach.
Olbrzymie żubry mieszkają w Puszczy Białowieskiej.
Zadanie domowe
1. Strona 65, zad. 1 i 2.
2. Strona 66, zad. 1 i 2.
3. Proszę nauczyć się pokazywać na mapie krainy geograficzne Polski( Zajęcia szkolne z 3 grudnia).
Również, bardzo proszę sprawdzić, czy ktoś nie posiada w domu dwóch książek z historii.
Dziękuje i pozdrawiam! 18 marca - historia.
3 marca 2023
Literatura :
Temat : Józef Ignacy Kraszewski "Kwiat Paproci" czytanie i omówienie treści bajki . Morał zawarty w bajce.
Bajka to krótki utwór literacki służący moralnej nauce. Bajki mają najczęściej żartobliwy charakter, opowiadają proste historie zawierające morał. Morał może być wyrażony bezpośrednio, wówczas najczęściej znajduje się na końcu utworu.
J.I Kraszewski Kwiat Paproci- walka dobra i zła w człowieku.
Kwiat paproci, perunowy kwiat – w wierzeniach słowiańskich mityczny, legendarny kwiat, mający zakwitać raz w roku, w czasie przesilenia letniego, podczas najkrótszej nocy w roku (około 21-22 czerwca). Znalazcy zapewniać miał bogactwo i dostatek, przez co jego poszukiwania stały się stałym elementem obchodów słowiańskiego święta Kupały.
J.I Kraszewski "Kwiat Paproci"- walka dobra i zła w człowieku.
Bohater: Jacuś, młody chłopak, który w noc świętojańską znalazł kwiat paproci.
Czas akcji: baśniowy.
Miejsce akcji: baśniowe (imię bohatera wskazuje na Polskę, ale mogło się to wydarzyć wszędzie).
Plan wydarzeń.
1.Opowieści o kwiecie paproci.
2. Postanowienie Jacusia.
3. Las w noc świętojańską.
4. Znalezienie cudownego kwiatu.
5. Spełnienie marzeń chłopca.
6. Trzy wizyty u rodziców.
7. Tragiczny koniec.
W „Kwiecie paproci” dobro i zło tkwią w jednym człowieku - w Jacusiu. Od kiedy zaczarowany kwiat wrósł mu w serce, chłopiec toczy z sobą nieustanną walkę. Biorą w niej udział dobre i złe strony jego charakteru. Chęć pomocy rodzinie, przywiązanie, miłość, współczucie zmagają się z egoizmem, skąpstwem, strachem. Ostatecznie zło zwycięża, ale w momencie zwycięstwa - ginie.
Zad dom . Przeczytaj samodzielnie i na głos ,dla mamy, taty lub babci bajkę Kwiat paproci. Proszę w kilku zdaniach napisz swoje zakończenie do bajki.
J I Kraszewskiego Pt" Kwiat paproci."
Proszę aby Słuchacz po wysłuchaniu opowieści podpisał w zeszycie , że zadanie zostało wykonane.
Dziękuję p. yola
Józef Ignacy Kraszewski „kwiat paproci”
W pewnej wsi żył chłopiec, który miał na imię Jacuś. Usłyszał raz od starej kobiety, Niemczychy, opowieść o cudownym kwiecie paproci. Ten kwiat kwitnie tylko raz w roku, w noc świętego Jana, i tylko jeden w całym lesie. Ukryty jest w takim miejscu, że może go znaleźć wyłącznie człowiek młody i odważny, tym bardziej, że różne straszydła bronią do niego dostępu. Ale kto go już znajdzie - tego czeka wielkie szczęście na ziemi.
Zawziął się Jacuś i w noc świętojańską poszedł do lasu. Nie przestraszyły go ani ciemności, ani plątanina pni, korzeni i krzaków, ani straszne oczy spoglądające z gęstwiny. Znalazł kwiat paproci, zerwał go i schował za koszulę. Kwiat ostrzegł chłopca, że szczęście może przynieść tylko jemu, z nikim nie wolno mu się dzielić. Zawahał się Jacuś przez chwilę, ale przystał na ten warunek. Wtedy kwiat zapuścił korzonki do jego serca.
Radośnie wracał młodzieniec do domu. Najpierw wymarzył sobie, żeby mieć ogromny pałac, wioskę, liczną służbę. Zaledwie to pomyślał, spostrzegł, że jest pięknie, po pańsku ubrany. Na drodze czekał na Jacusia powóz zaprzężony w sześć białych koni, który zawiózł go do pałacu. Chłopiec wyspał się po pracowitej nocy w pościeli tak delikatnej jak łabędzi puch. Obudził się, gdy poczuł głód. Stół był suto zastawiony wybornymi przysmakami, a półmiski same wędrowały w jego kierunku. W skarbcu znalazł nieprzebrane ilości złota, srebra i diamentów. Przemknęło mu przez myśl, że mógłby się tym bogactwem podzielić z rodziną, ale zaraz przestraszył się, iż wtedy wszystko straci. I żył sobie bogato i wygodnie, tylko nie był szczęśliwy. Budował nowe pałace, przerabiał ogród, jadł zamorskie przysmaki, lecz nudził się i tęsknił za rodzinną wioską. Z tego powodu stał się okrutny i znajdował przyjemność w znęcaniu się nad ludźmi.
W końcu Jacuś tęsknił za swoimi bliskimi. Pojechał odwiedzić rodziców. Znalazł chatę taką samą jak przed laty, ale jeszcze nędzniejszą. Rodzona matka nie chciała go poznać. Powiedziała, że jej syn miał dobre serce i gdyby zdobył majątek, nie pozwoliłby rodzinie przymierać głodem. A takich pieniędzy, którymi z nikim nie można się podzielić, nie przyjąłby. Jacuś stał zawstydzony i upokorzony. Miał ochotę pomóc rodzinie, ale bał się stracić majątek. Wahał się. W końcu wsiadł do powozu i odjechał.
Dalej wiódł życie bogacza, ale czuł się jeszcze bardziej nieszczęśliwy. Wytrzymał rok. Znów pojechał do rodziców. Ojciec już nie żył, matka leżała chora, w domu panowała nędza. Chwilę walczył Jacuś ze sobą, ponieważ miał wielką ochotę podzielić się majątkiem, ale strach znowu zwyciężył. Chłopiec wsiadł do karety i wrócił do pałacu. Dręczyły go wyrzuty sumienia, że nie pomógł najbliższym, cierpiał, lecz jeszcze rok wytrzymał. Wreszcie pewnego dnia nakładł pieniędzy do kieszeni i udał się do rodzinnej wsi. Stara chata stała na swoim miejscu, ale nie było w niej żywego ducha. Wszyscy wymarli z głodu, chorób i nędzy.
Dopiero teraz Jacuś zrozumiał ogrom swojej winy. Z rozpaczy zapragnął zginąć i ziemia go pochłonęła razem z kwiatem paproci.
4 marca 2023
Historia
Temat: Druga wojna światowa.
II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata.
Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się 1 września 1939 roku - atak Niemiec na Polskę ( Westerplatte ).
Niespodziewanie17 września 1939 roku na Polskę napadł również Związek Sowiecki. Polska przegrała wojnę obronną w 1939 roku po bardzo zaciętej walce . Została zaatakowana i żaden z sojuszników nie przyszedł jej ze skuteczną pomocą.
Zadanie domowe
Proszę odpowiedzieć na pytania.
1. Co to był czwarty rozbiór Polski? Kto go dokonał i kiedy?
2. Gdzie znajduje się Westerplatte?
3. Przed kim bronili się Polacy na Westerplatte?
Zadanie proszę napisać na kartce. Potrzebne wiadomości znajdziecie w podręczniku, strona 205-209.
Dziękuję i do zobaczenia! 11 marca - geografia.